best.remonts.00@gmail.com

|

Katowice +48 577 425 109

Błędy przy remoncie mieszkania, które mogą Cię sporo kosztować! [2022]

Jeśli planujesz przeprowadzić remont mieszkania, zdecydowanie warto zasięgnąć porady fachowców. Są to bowiem osoby doświadczone, które sprawdziły i przetestowały dziesiątki różnych rozwiązań. Stosując się do ich zaleceń, możesz mieć pewność, że osiągniesz możliwie najbardziej satysfakcjonujący rezultat. Pamiętaj więc: doświadczenie to nauka przez całe życie!

Spis treści:

 1. Przydatne wskazówki dotyczące remontu mieszkania.
 2. Błędy popełniane podczas remontu mieszkania – jak je naprawić?
 3. Porady projektanta.
 4. Jak posprzątać mieszkania po remoncie?
 5. Dlaczego warto skorzystać z naszych rad i wskazówek?

Przydatne wskazówki dotyczące remontu mieszkania.

Potrzebujesz kompleksowych porad eksperta dotyczących remontu mieszkania? Na szczęście nie brakuje osób, które chętnie Ci jej udzielą. Nie zawsze jednak łatwo jest zorientować się, gdzie i jak znaleźć to, co rzeczywiście nam pomoże. Oto 10 najciekawszych wskazówek z tego zakresu!

#1 „Mieć na zapas” – to nie marnotrawstwo, lecz funkcjonalność.

Zawsze należy mieć na uwadze nieprzewidziane koszty i nieoczekiwane wydatki. Takie rzeczy mogą zdarzyć się w każdej chwili i ważne jest, aby być na nie przygotowanym. Nie ma bowiem nic bardziej frustrującego niż brak możliwości remontu domu czy mieszkania z powodu problemów z  materiałami lub pieniędzmi, podczas gdy wszystko było już zaplanowane! Upewnij się więc, że jeśli cokolwiek się wydarzy, będziesz w stanie stanąć na wysokości i doprowadzić remont do końca.

#2 Zdecyduj, gdzie będziesz mieszkać

Kiedy zamierzasz przebudować swoje mieszkanie, ważne jest, abyś zastanowił się, gdzie i jak długo będziesz mieszkał podczas trwania remontu. Jeśli to możliwe, zamieszkaj z krewnymi lub przyjaciółmi – to świetne rozwiązanie! Jeśli jednak nie jest to możliwe, spróbuj remontować mieszkanie krok po kroku.

#3 Ostrzeż swoich sąsiadów

To niezwykle istotna kwestia i swego rodzaju pokazanie szacunku dla sąsiadów. Należy ich ostrzec, że planowane jest „zakłócenie porządku”. Wówczas będą o wiele spokojniej reagować na to, co się dzieje. Przy okazji warto wcześniej zapoznać się z ustawą o ciszy nocnej, aby mieć pewność, w jakich godzinach prace mogą być realizowane.

#4 Zastanów się nad terminami

Są dni wolne od pracy oraz długie weekendy. Rozpoczynanie remontu 22 grudnia, 30 kwietnia czy przed Wielkanocą nie jest zbyt logiczne i racjonalne. Jeśli ma to sens, zatrudnij ekipy w terminach następujących po świętach. Ma to dwie zalety: moralną (wszyscy po cichu „odświętują” i z dobrym nastawieniem zabiorą się za pracę) oraz finansową (po świętach i weekendach ceny usług są zazwyczaj niższe i zdecydowanie warto ten fakt wykorzystać).

#5 Zatwierdzaj przebudowy

Czas poświęcony na uzyskanie pozwolenia na przebudowę może zająć 1/3 całego procesu remontu. W takim przypadku najwłaściwszym rozwiązaniem jest uzyskanie pozwolenia na własną rękę i dopiero wtedy rozpoczęcie remontu. Dzięki temu pobliskie nieruchomości nie będą narażone na szkody, a ewentualna sprzedaż lokalu odbędzie się bez problemów.

#6 Poświęcaj swój czas na nadzorowanie

Dotyczy to w szczególności kwestii wydatków. Bez Twojego stałego nadzoru sprytni fachowcy zrobią tak, aby ponoszone koszty niebezpiecznie rosły. Ilość wydatków wówczas się powiększa, a Ty nie masz pojęcia, ile remont będzie finalnie kosztować! Zlecając zakup różnego materiałów najlepiej zawsze poprosić pracowników o przekazanie rachunków i paragonów.

#7 Punkt wyjściowy

Podczas remontu mieszkania niezwykle ważne jest, aby zacząć od najbardziej odległego punktu wyjścia. Pozwoli to pozostawić pozostałą powierzchnię czystszą i finalnie zakończyć pracę tuż przy samych drzwiach! Z tego powodu pierwszym etapem prac remontowych powinna być naprawa i wymiana okien, drzwi oraz sufitów.

#8 Izolacja termiczna i akustyczna jest ważnym elementem podczas remontu

Izolacja termiczna to istotny element dla utrzymania ciepła i dobrego samopoczucia wewnątrz domu. Nie tylko zapobiega utracie ciepła, ale pełni również rolę izolacji akustycznej. Dzięki temu mieszkanie zostaje skutecznie zabezpieczone przed uciążliwym hałasem. Z tego powodu należy mądrze inwestować w termoizolację, stosując jedynie materiały wysokiej jakości, które wyróżnia wieloletnia żywotność i funkcjonalność.

 #9 Dobór kolorów to podstawa

Samodzielnie wybierając kolory dla każdego pomieszczenia, możesz mieć pewność, że będziesz czuć się w nich komfortowo. Odcień może być ciepły lub chłodny, w zależności od tego, jaki kierunek i styl wnętrza preferujesz. Podczas sporządzania wstępnego planu (przede wszystkim odnośnie ilości danych kolorów w mieszkaniu) najlepszą praktyką jest skorzystanie z próbek tkanin lub symulacji. Takie rozwiązanie zagwarantuje Ci pewność, że po zakończonym remoncie nie będzie potrzeby wymiany mebli czy innych elementów wnętrza!

#10 Wywóz odpadów

Po zakończeniu remontu pozostaje jeszcze kilka ważnych kwestii, o których należy pamiętać. Wiele osób zapomina o wielu z nich, dopóki nie staną się one dla nich problemem. Absolutną podstawą jest oczywiście wywóz śmieci! Jeśli chcesz uniknąć dotkliwych kar i przykrych obowiązków związanych z utylizacją odpadów, upewnij się, że żadne stare meble nie zostały pozostawione w pobliżu śmietników. Sprawdź, kiedy w Swojej okolicy wywożone są odpady wielkogabarytowe i uwzględnij to w swoim harmonogramie!

Planując remont mieszkania pamiętaj, aby skrupulatnie rozważyć wszelkie szczegóły z nim związane. Zespół BestRemonts może pomóc Ci  tym zadaniu! Specjalizujemy się w kompleksowych remontach pod klucz, co oznacza, że zajmiemy się wszystkim od początku, aż do samego końca. Będziemy współpracować z Tobą, aby stworzyć plan, który będzie pasował do Twojej wizji i budżetu! WSZYSTKIE USŁUGI NASZEJ FIRMY.

Nasze ostatnie realizacje

Bonus: 8 prostych, ale niezbędnych wskazówek od profesjonalistów

W kwestii remontu porady mogą dotyczyć różnych kwestii. Ważne są jednak wszystkie, ponieważ to od szczegółów zależy powodzenie Twojego projektu. Poniżej prezentujemy kilka z nich!

 1. Laminat i deska podłogowa są świetne do pokoi, ale nie do kuchni. Szybko się zużywają, co powoduje marnowanie pieniędzy na ich wymianę!
 2. Układając płytki podłogowe, należy pamiętać, że wysokość powierzchni podłogi powinna być o 3-3,5 cm niższa od niż ogólny poziom!
 3. Fugi podłogowe w jasnych kolorach sprawdzają się tylko na półkach sklepowych. W rzeczywistości podczas użytkowania, brudzą się szybciej niż inne. Należy o tym pamiętać podczas wyboru zaprawy do fugowania.
 4. W łazience lepiej nie instalować zwykłych gniazdek, lecz takie, które posiadają zabezpieczenie przed wodą. W takim przypadku korzystanie z golarki, suszarki do włosów i innych akcesoriów elektrycznych będzie całkowicie bezpieczne.
 5. Gdy każdy pokój w mieszkaniu jest urządzony w osobnym, kontrastującym ze sobą stylu, nie ma poczucia spójności domu. Harmonia stylistyczna jest ważnym czynnikiem przy wyborze ostatecznego rozwiązania.
 6. Jeśli nie zbyt szybko wracać do remontowania łazienki lub toalety, a cenisz sobie styl i trwałość, zainstaluj tam sufity napinane.
 7. W przypadku, gdy planujesz korzystać z telewizji lub Internetu, najlepiej jest położyć przewody na samym początku, aby nie było przykrych niespodzianek. W przeciwnym razie może dojść do sytuacji, w której „przewody będą wszędzie”.
 8. Zlecając wymianę instalacji elektrycznej, należy pamiętać, że instalacja elektryczna powinna przechodzić przez kilka przełączników. Umożliwi to pozostawienie domu podłączonego do prądu nawet w przypadku przepalenia bezpiecznika.

Błędy popełniane podczas remontu mieszkania – jak je naprawić?

Mówiąc o poradach i zagwozdkach remontowych, nie sposób zapomnieć o typowych błędach, jakie popełniają właściciele mieszkań, wykonując prace remontowe samodzielnie lub zlecając je ekipom remontowym.

TOP 5, które naszym zdaniem występują najczęściej!

#1 Zmiana układu mieszkania

Takie rozwiązanie nie zawsze jest konieczne i archi ważne. Powód: przebudowa wymaga wyburzenia lub postawienia nowych ścian, a nie zawsze to, czego pragniemy w swojej głowie, jest równie potrzebne i/lub piękne w praktyce. Co więcej, później jest to niezwykle trudne lub nawet całkowicie niemożliwe do zmiany w ciągu najbliższych 5-10 lat. Jest to również kosztowne finansowo.

Dlatego planując przebudowę, pamiętaj, że jest to długi i trudny proces z estetycznego, praktycznego i finansowego punktu widzenia. Trzeba go dokładnie przemyśleć w najdrobniejszych szczegółach. Następnie należy przejść przez procedurę uzgodnień w urzędach, a dopiero potem wprowadzić je w życie. Później nie będzie można już nic zmienić. W przeciwnym razie trzeba będzie zacząć wszystko od nowa. Zatem – pomyśl i zastanów się, zanim „zrzucisz” przebudowę na swoje barki.

#2. Łączenie pomieszczeń

Ta kwestia dotyczy zazwyczaj wspólnych łazienek. Wówczas mamy w toalecie o wiele więcej miejsca. Jest jednak pewne „ale”. Gdy w mieszkaniu mieszkają trzy lub więcej osób, nie jest to zbyt dobry pomysł. Co w sytuacji, gdy wszyscy domownicy są spóźnieni i każdy z ich potrzebuje pilnie wziąć prysznic?

W mieszkaniach, w których znajduje się druga toaleta, połączenie łazienki i toalety jest uważane za optymalne. W przeciwnym razie w praktyce będzie to powodować stały dyskomfort.

#3. Organizacja przestrzeni i światło

Obecnie najmodniejszym i najnowocześniejszym rozwiązaniem jest szafa zamiast garderoby. Taka organizacja przestrzeni jest rozsądna i niezwykle estetyczna. Wiele osób zapomina jednak o odpowiednim oświetleniu.

W takim przypadku dobrze byłoby przemyśleć organizację przestrzeni przed remontem, a podczas prac nad instalacją elektryczną dobrze doświetlić szafę.

#4 Oszczędzanie

Jedne z najdroższych materiałów budowlanych to te przeznaczone do łazienki i toalety. Wydaje się, że w łazience spędzamy zwykle dość mało czasu. Po co więc przepłacać za drogie materiały?

W tym przypadku należy pamiętać o ciągłych wahaniach temperatury i wilgotności w tym pomieszczeniu. A oszczędność może skutkować kolejnym nieszczęściem – materiały po kilku miesiącach (jeśli nie po tygodniach) zaczną się nieestetycznie rozchodzić.

I jeszcze jedno: jeśli kupujesz płytki do łazienki, zatrzymaj kilka na zapas (oczywiście nie na pamiątkę). W razie potrzeby wymiany ich posiadanie okaże się nieocenione. Dzięki temu nie trzeba będzie szukać tego samego modelu w całym sklepie i kombinować, jeśli podobna płytka została już wycofana z produkcji.

#5. Światło i remont mieszkania

Z jakiegoś powodu właściciele myślą, że mogą zmienić lokalizację gniazda elektrycznego na każdym etapie, a potem zostają nieprzyjemnie zaskoczeni. W związku z tym gniazda elektryczne są często instalowane za meblami, co jest bardzo niewygodne.

W takim przypadku należy pamiętać, że wymiana i układanie instalacji elektrycznej odbywa się na najwcześniejszych etapach remontu. Jeśli nie masz planu, gdzie i jakie meble mają być zamontowane, późniejsza zmiana jest bardzo niewygodna.

Remont mieszkania – porady projektanta

Podczas planowania i realizacji remontu warto skorzystać z rad i wskazówek osób doświadczonych. Dotyczy to również dekorowania mieszkania, dlatego poniżej prezentujemy kilka istotnych porad od projektanta wnętrz!

Wskazówka # 1. Sufit to główna powierzchnia nadająca nastrój pomieszczeniu.

Tak, to właśnie sufit (a nie ściany) przyciąga wzrok bardziej niż jakakolwiek inna powierzchnia. Warto więc zaprojektować go w taki sposób, aby pasował do wnętrza i… Twojego wewnętrznego świata!

Co prawda cegła i beton są modne, ale zawsze jest też miejsce na staromodne długie deski. Do budowy sufitu można wykorzystać nawet marmur, o ile tylko estetycznie uzupełni on wybrane motywy pomieszczenia. Wszystko to dotyczy jednak nowoczesnych wnętrz. Jeśli zależy Ci na klasycznym, neomodernistycznym rozwiązaniu, wybiel sufity lub zainstaluj podwieszane konstrukcje z oświetleniem punktowym.

Wskazówka #2. Przytulność = tekstylia i kwiaty

Żywa roślinność jak nic innego ożywia mieszkanie i nadaje mu przytulny charakter. Jeśli zależy Ci na podobnym efekcie, kup dekoracyjne, nowoczesne rolety bambusowe. W przypadku stylu fantazyjnego, romantycznego lub angielskiego, potrzebne będą również zasłony i firanki. A jeśli ściany są wykończone drewnem,, rośliny będą prezentować się a ich tle niezwykle efektownie!

Rada: Jeśli chcesz stworzyć osobliwy kształt i odcień na ścianach, postaw na liany. Obecnie można je znaleźć nie tylko w kolorze zielonym, ale także turkusowym, niebieskim, fioletowym, a nawet pomarańczowym.

Takie rozwiązanie ma wiele zalet i jest przyjazne dla środowiska. Kontakt z naturą i możliwość odzyskania utraconej energii uczynią Twój dom prawdziwą oazą spokoju i harmonii!

Wskazówka # 3. Woda jako źródło dobrej energii

Woda nie tylko oczyszcza i odnawia, ale również dodaje przestrzeni naturalnego klimatu. Dlaczego więc nie wykorzystać jej mocy i nie zainstalować w swoim mieszkaniu nietypowej konstrukcji wodnej? Może to być np. mała fontanna lub akwarium, które co prawda wymaga regularnej pielęgnacji, ale w zamian otrzymujemy niesamowity efekt. Ryby kojarzą się nam z egzotyką i wolnością, a błękitna woda w akwarium może być mini oceanem w Twoim własnym mieszkaniu!

Wskazówka # 4. Oświetlenie i żywiołowość to sedno!

Nawet najbardziej udany i dobrze zaplanowany remont mieszkania nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, jeśli w mieszkaniu nie będzie wystarczająco dużo światła. Jeśli światła dziennego jest niewiele, ma to negatywny wpływ na nasze samopoczucie. Warto zatem pomyśleć o regularnym dostarczaniu witaminy D w domu i zainwestowaniu w efektowne oświetlenie sztuczne.

Jak posprzątać mieszkania po remoncie?

Niezależnie od tego, jak przebiega remont i jak satysfakcjonujące są jego rezultaty, po zakończeniu prac trzeba jeszcze posprzątać. Poniżej prezentujemy garść wskazówek, jak zrobić to najlepiej!

Okna są Twoim wybawieniem!

Sprzątanie najlepiej rozpocząć od okien, a ściślej mówiąc: od ich utworzenia! Po zakończeniu remontu trzeba bowiem dokładnie przewietrzyć wszystkie pomieszczenia. Dzięki temu pozbędziesz się zapachu świeżej farby, kleju i innych materiałów budowlanych.

Rada: Jeśli nawet po przewietrzeniu pomieszczeń charakterystyczny zapach nie znika, należy na noc postawić na podłodze miski i wiadra z roztworem wody z cytryną. Pochłonie on wszelkie pozostałości zapachu farby i nada pomieszczeniom przyjemną świeżość!

Wynoszenie śmieci

Wszystko to, co pozostało w workach (np. cement, stare płytki) musi zostać usunięte. Jeśli są to materiały „zapasowe”, należy je starannie przechowywać w magazynie. Aby usunąć duże odpady budowlane i stare meble, najlepiej wynająć samochód dostawczy lub zamówić usługę w firmie specjalizującej się w porządkach poremontowych. I voila! Znowu czysto i schludnie!

Czyszczenie powierzchni

Środki czyszczące do podłóg, ścian, okien i luster należy dobierać odpowiednio do obszaru ich zastosowania.

Uwaga: Płytki łazienkowe nie powinny być od razu  czyszczone środkiem dezynfekującym, lecz suchą ściereczką. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest użycie ściereczki z mikrofibry.

Należy również natychmiast usunąć ślady świeżego kleju i lakieru. W przeciwnym razie nie będzie można się ich pozbyć, nawet przy użyciu specjalistycznych produktów.

W pierwszej kolejności sprawdzane są okna i ramy. Jeśli na powierzchni znajduje się silikon/klej, usuwa się go skrobaczką. Jeśli farba została gdzieś „rozpryśnięta”, należy najpierw usunąć jej pozostałości za pomocą waty nasączonej acetonem. Dopiero potem powinny być myte i polerowane. Jak to zrobić? Należy je umyć za pomocą roztworu z octu (rozcieńczyć 2-3 łyżki stołowe octu na pół litra wody).

Jeśli nie możesz pozbyć się plamy, a wygląda ona bardzo podobnie do tłuszczu, użyj alkoholu amoniakalnego. To najłatwiejszy i najpopularniejszy pomocnik w sprzątaniu!

Nie należy mopować podłogi na mokro, lecz na sucho. Zamiast zamiatać, wystarczy przetrzeć podłogę wilgotną ściereczką. Dopiero później należy wyczyścić podłogę na mokro. Do płytek i linoleum lepiej jest użyć roztworu z 2-3 łyżek octu lub soku z cytryny i 1 litra wody. Po „wyszorowaniu podłóg” należy wyczyścić listwy przypodłogowe.

Ważne: Do podłóg drewnianych potrzebny jest specjalny preparat, który chroni drewno przed zarysowaniami i przedłuża jego żywotność.

Dlaczego warto skorzystać z naszych rad i wskazówek?

Skoro poznałeś już wszystkie wskazówki i porady dotyczące remontu mieszkania, najpewniej jesteś gotowy do pracy! Być może pojawiają się jednak pewne obawy i niepewność. Wówczas najlepiej powierzyć ten proces w ręce profesjonalistów. Oni najlepiej wiedzą, jak szybko i sprawnie przeprowadzić remont Twojego mieszkania.

Abyś był zadowolony, zwróć się do profesjonalistów z bogatym doświadczeniem. W firmie BestRemonts czeka na Ciebie m.in.:

 • pomoc w wykonaniu pomiarów przestrzeni, ocenie jej stanu oraz sporządzenia wstępnego kosztorysu;
 • ekipa remontowa, która zrealizuje zadania ściśle według planu i dotrzyma ustalonych terminów;
 • wykwalifikowany brygadzista zapewniający wykonywanie poszczególnych zadań zgodnie z najwyższymi standardami.

Nasza „maszyna”, skromnie nazwana BestRemonts, jest przygotowana do wykonywania zadań wyłącznie na wysokim poziomie. Jeśli jesteś gotowy, aby cieszyć się efektami swojej inwestycji czasu i pieniędzy, zwróć się do nas. Gwarantujemy kompleksowe renowacje, profesjonalny remont mieszkania pod klucz i fachowe doradztwo! Udzielamy gwarancji na nasze usługi i odpowiadamy za dotrzymanie ustalonych terminów.

Poszukujesz sprawdzonej firmy remontowej?

Pracujemy zarówno w mieszkaniach o powierzchni 40 m2, jak i 140 m2. Pierwszym krokiem po nawiązaniu kontaktu z nami jest otrzymanie:

 • bezpłatnej wyceny;
 • szacunkowej ilości materiału surowego i wykończeniowego.

Być może nie mamy zbyt wiele do zaoferowania…jest to jednak wystarczająco dużo, aby pomóc Ci w kompleksowym remoncie!

Trzy poziomy kontroli jakości.
 • Dostarczanie materiałów do obróbki zgrubnej i wykańczającej po cenach rynkowych.
 • Przebudowa, usługi remontowe i inne pod jednym dachem.

Zostaw prośbę o wycenę, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą, aby udzielić Ci wszelkich informacji!

Udostępnij wpis

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Email

Gdy ulepszasz swój dom, ulepszasz swoje życie! Zaufaj profesjonalistom i ciesz się z doskonałego efektu. Czekamy na Ciebie!

Oddział Katowice

Oddział Warszawa